Završila još jedna ljetna škola fotografije

6. godinu zaredom Fotoklub organizira radionice za djecu

Upravo pred sam početak nove školske godine, Fotoklub Čakovec priveo je kraju 6. po redu „Ljetnu školu fotografije za djecu od 10 do 18 godina“. Projekt je to koji Fotoklub provodi u partnerstvu s Tehnološko inovacijskim centrom Međimurje i Međimurskom županijom. TICM osigurava prostorne uvjete i dio opreme za radionice, a Međimurska županija od prve godine održavanja škole (2014.) sufinancira projekt. Fotoklub Čakovec pak osigurava komplete digitalnih fotoaparata i bljeskalice za onu djecu koja nemaju svoju opremu.

Zahvaljujući potpori lokalne zajednice i aktivnosti Fotokluba Čakovec, u Međimurju se svake godine među mladim polaznicima otkrivaju i na kreativno stvaranje potiču motivirana i talentirana djeca. Voditelji škole su Davorin Mance i Davor Žerjav, iskusni predavači, fotoinstruktori te aktivni i kreativni fotografski autori. Tijekom ljetne škole djeca uče o tehničkim osnovama fotografije (svjetlo, rasvjeta, fotoaparat, ekspozicija, objektiv), a naglasak se stavlja na praktične vježba te likovne i estetske vrijednosti fotografije, što je zapravo i utkano u temeljnu filozofiju Fotokluba Čakovec kao udruge građana koja promiče fotografsko stvaralaštvo.

Na facebook stranicama Fotokluba Čakovec uskoro će biti objavljeni i radovi polaznika ljetne škole fotografije, pa pratite ovih dana naše objave. U nastavku pak možete pogledati nekoliko dokumentarnih fotografija s radionica.

Nastavi čitati “Završila još jedna ljetna škola fotografije”

Preko dva sata vrhunskog iskustva

Jurica Galić Juka, profesionalni fotograf iz Splita,
svjetski putnik i putopisac, održao je tribinu o svojim putovanjima u
čakovečkom TICM-u u organizaciji Fotokluba Čakovec. Galić je nagrađivani,
aktivni i kreativni fotograf – jedan od definitivno najzanimljivijih nezavisnih
dokumentarnih fotografa-putopisaca novije generacije.

Jurica Galić Juka i međimurska publika u TICM-u

Tribina o njegovim putovanjima trajala je preko dva sata i
bila je vrlo intenzivna i dinamična. Jurica Galić predstavio je u najzanimljivijim
crtama 11 mjesta sa svojih putovanja: Angkor Wat u Siem Reapu u Kambodži, Buenos
Aires u Argentini, Nacionalni park Phong Nha-Kẻ Bàng i spilju Hang En u
Vijetnamu, cestu smrti u Boliviji, kameni grad Göreme u Kapadokiji u Turskoj, kulturu
Maja i Asteka u Meksiku, napušteni grad Pripjat u Ukrajini (černobilska
katastrofa), pustinju Atacama u Čileu, Uskršnji otok u Čileu, sveti grad
Varanasi u Indiji te Vinicuncu ili Duginu planinu u Peruu. Osim tih mjesta
autor je predstavio i neke od svojih najdražih putopisnih fotografija i neke
zanimljivosti s putovanja. Uz projekciju fotografija, autor je predstavio i
svoju fotomonografiju „Putopisne fotografije 2014. – 2019.“ koju je otisnuo u
vlastitoj nakladi.

Fotomonografija “Putopisne fotografije 2014. – 2019.”

Nastavi čitati “Preko dva sata vrhunskog iskustva”

Jurica Galić Juka – svjetski putnik i fotograf iz Splita u Čakovcu

U organizaciji Fotokluba Čakovec u utorak 9. srpnja 2019. s početkom u 19 sati u multimedijalnoj dvorani Tehnološko inovacijskog centra Međimurje gostuje Jurica Galić Juka – jedan od najzanimljivijih nezavisnih dokumentarnih fotografa-putopisaca novije generacije. Predavanje je besplatno i otvoreno za javnost. Povod Galićevoga gostovanja nedavni je izlazak njegove fotomonografije „Putopisne fotografije 2014. – 2019.“ koja će se moći nabaviti na predavanju po promotivnoj cijeni.

Nastavi čitati “Jurica Galić Juka – svjetski putnik i fotograf iz Splita u Čakovcu”

Siniša Golub – dobitnik Nagrade Dijana Klarić

Knjiga Siniše Goluba „Nagovor na odvažnost“ od svojega je izlaska u travnju 2018. među publikom plijenila pozornost. Sada je ovjenčana Nagradom Dijana Klarić kao najbolji putopis objavljen u proteklih godinu dana. Nije to meni uopće čudno s obzirom na kvalitetu i svježinu teksta koji me odmah na prvome čitanju osvojio. I fotografije s putovanja objavljene u knjizi su odlične. One su autorski radovi Goluba, urednički probrane od strane fotografskoga znalca i Golubovog čestog suputnika Davorina Mancea.

Nagrada za knjigu iz naklade Fotokluba Čakovec, priznanje je, kako autoru, tako i nakladniku. Žiri uz nagradu objavljuje i obrazloženje: “Nagovor na odvažnost je svojevrstan znalački priručnik, informativan i lijepo napisan, u kojem ne nedostaje suptilne impresije te je vrlo pitko i jako zanimljivo štivo.” Mene je tekst, kao što već spomenuh, osvojio na prvu. Golub je svoj putopis napisao vrlo neposredno i dovoljno „tvrdo“ da čitatelj dobije autentične dojmove s putovanja po Americi. „Nagovor na odvažnost“ je važna knjiga. Ona u vrijeme velike opće mobilnosti čovječanstva potiče na putovanje. To je još uvijek u srednjeeuropskim razmjerima privilegija rijetkih, no ona bi mogla postati uobičajenom. Ohrabruje nas svakako sve jača putnička scena u Hrvatskoj. Pročitajte knjigu i dajte se nagovoriti na odvažnost. I promijenite se. Putujte i uživajte u životu te na taj način uronite u sebe da biste se bolje spoznali.

Knjigu još uvijek možete nabaviti na našim stranicama, ali naklada se brzo topi, pa požurite.

Nakon Čakovca slijedi promocija u Zagrebu

Promocija knjige “Promišljati fotografski” na domaćem je terenu protekla u domaćoj i opuštenoj atmosferi. O knjizi su govorili Filip Lučin, tajnik Fotokluba Čakovec i Davor Žerjav, autor knjige. Zahvaljujemo svima koji su došli i uveličali događaj, a posebno zahvaljujemo domaćinu, Knjižnici “Nikola Zrinski” Čakovec koja nas podupire još od prvoga izdanja iz 2011. U nastavku možete pogledati nekoliko fotografija s promocije koje je zabilježilo budno oko Silvija Benča.

Sljedeća je promocija dogovorena u Fotoklubu Zagreb 4. lipnja 2019.

Nastavi čitati “Nakon Čakovca slijedi promocija u Zagrebu”