Fotografski tjedan Hane Mrak

Naša članica, mlada varaždinka Hana Mrak prošli će tjedan dugo pamtiti. Najprije je u ponedjeljak 10.02. otvorila svoju prvu samostalnu izložbu “Slojevitost linija i sjena” u Centru za mlade Varaždin a nakon toga je saznala da je osvojila drugu nagradu na fotografskom natječaju “Svijet oko nas 2019” u organizaciji CVU-Batana iz Rovinja. Hani od srca čestitamo i želimo joj još puno uspjeha u budućnosti.

Slojevitost linija i sjena

“Slojevitost linija i sjena” je ciklus fotografija odabran na natječaju koji je krajem prošle godine raspisala udruga Filmsko kreativni studio VANIMA.
Izložbu je otvorila sama autorica kojoj su se pridružili Ivan Mladenović ispred selekcijske komisije, Hrvoje Selac ispred organizatora te Davor Žerjav i Davorin Mance iz Fotokluba Čakovec.

“Fotoklub Čakovec već više od desetljeća promovira fotografiju kao tehničku i umjetničku disciplinu. Činimo to kroz tjedna druženja, edukacije i izložbe na kojima članovi prezentiraju svoj rad. Aktivnostima u klubu i izvan njega izgradili smo reputaciju ozbiljne udruge kojoj se ljudi rado priključuju. Hana Mrak priključila nam se nedavno i već prvim setom fotografija kojim se u fotoklubu predstavila doslovno nas je “izula iz cipela”. Sposobnost uočavanja motiva, inteligentan odabir rakursa, majstorski izgrađene kompozicije te osjećaj za svjetlo krase sve njezine fotografije. Sretni smo što je Centar za mlade Varaždin prepoznao iste kvalitete u Haninim radovima te joj organizirao prvu samostalnu izložbu fotografija. Hanu će Fotoklub Čakovec i u buduće nastaviti svesrdno pratiti i podržavati na njenom fotografskom putu.”. – rekao je na otvaranju izložbe Davorin Mance, predsjednik Fotokluba Čakovec

“Fenomen Hane Mrak je prava rijetkost među mladim fotografima. Ona je unatoč svojim godinama vizualno izgrađena umjetnička osobnost, rekao bih da je već autorica na pragu svoje zrelosti. Takvu pojavu ne susrećemo često i ona je sigurno spoj obiteljske brižnosti i potpore, odličnih učitelja likovne kulture iz sustava formalnoga obrazovanja i Hanine visoke unutarnje motiviranosti za fotografsko stvaralaštvo i istraživanje. Odmah na prvi pogled njezine fotografije djeluju kao radovi nekog starog fotografskog majstora. Takav potencijal mora se adekvatno podržati i tu su Hanina obitelj i Centar za mlade Varaždin napravili izvrstan posao.” – nadovezao se Davor Žerjav, podpredsjednik Fotokluba Čakovec.

Galerija fotografija s otvorenja izložbe. Foto: Martin Mlinarić

Više o izložbi možete pročitati na internet stranici organizatora

Fotografski natječaj Svijet oko nas 2019.

Ovaj nacionalni fotografski natječaj drugu godinu za redom organizira Centar vizualnih umjetnosti Batana iz Rovinja. Hanina kolekcija koju čine fotografije Alterego, Andar i Paloma blanca, odabrana je između 346 fotografija pristiglih na natječaj. Za njezine fotografije  žiri navodi kako one pokazuju  umješnost i zrelost autora u prezentaciji svog vizualnog odabira kroz odličnu kompoziciju i efektni minimalizam. Izložba ostaje otvorena do 14. ožujka i može se pogledati u radno vrijeme galerije “Batana”, Trg brodogradilišta 2, Rovinj.

Hana Mrak ispred nagrađene kolekcije fotografija.

Više o natječaju i izložbi

About Davorin Mance

Zaljubljenik u pejzažnu fotografiju i predavač na radionicama Osnove digitalne fotografije , Pejzažne fotografije i Photoshop radionici. Član je Fotokluba Čakovec od 2009. a 2015. izabran je na fukciju predsjednika FKČK. Do sada je jednom izlagao samostalno i nekoliko puta na zajedničkim izložbama članova Fotokluba Čakovec. Dio je uredništva svih do sada, pod okriljem fotokluba izdanih knjiga.