Petar Sabol – dobitnik nagrade „Zrinski“ u području kulture

Dana 29. travnja 2019. našem uglednom članu Petru Sabolu na Svečanoj sjednici Međimurske županije dodijeljena je nagrada „Zrinski“ za 2018. godinu i to za postignute izvanredne rezultate u fotografskoj djelatnosti i promociji Međimurja i njegovih prirodnih ljepota. Nagrada „Zrinski“ najviša je i najprestižnija nagrada koju dodjeljuje Međimurska županija onim zaslužnim pojedincima ili udrugama iz Međimurja koji su svojim radom i djelovanjem nedvojbeno polučili najviše rezultate i postigli najveći ugled u svojemu području. Sabol je za nagradu predložen od strane Fotokluba Čakovec uz detaljno obrazloženje njegovih zasluga za promociju Međimurja u svijetu vrhunskom fotografijom.

Iskoristili smo prigodu i uputili Petru nekoliko pitanja vezanih uz nagradu i njegove planove za budućnost.

Petre, imaš nevjerojatan broj nagrada, priznanja i trofeja iz cijeloga svijeta. Što tebi znači ovakva lokalna nagrada?

Ova nagrada je meni osobno itekako bitna, ponajviše radi toga jer se direktno odnosi na radove koje sam stvarao upravo u tom našem lijepom međimurskom kraju. Drago mi je da je naše lokalno vodstvo uvažilo i priznalo moj rad te mi to zasigurno daje poticaj da i dalje nastavim ovako. Vrlo sam sretan radi toga. I sama nagrada je lijepo dizajnirana i drago mi je da i nju imam u svojoj bogatoj kolekciji.

Što misliš o stanju fotografije u Hrvatskoj? Ako bez zadrške usporediš trenutno stanje kod nas i u svijetu, je li „tamo vani“ baš toliko bolje?

Stanje je prilično loše u pogledu odnosa kvalitete i cijene. Nažalost, danas se slabo cijeni ono prvo, samo se gleda što povoljnija cijena, uz upitnu kvalitetu ili kompromis. Ljudi kod nas općenito slabo cijene umjetnost i tu je stanje vrlo loše. Ljudi imaju druge prioritete, odvajaju novac u neke druge svrhe, koje su općenito prolazne i kratkog vijeka. No, uvijek ima ljudi kojima je fotografija važna, koja će im nešto značiti za cijeli život, koja će značiti i njihovim potomcima. U globalu, vani se fotografija ipak lakše proda i za bolju cijenu, najiskrenije rečeno.

Koji su ti planovi za budućnost? Kreativni, financijski, životni…

Pričati o planovima uvijek je prilično zeznuto pitanje. Pošto je fotografija moj životni poziv u kojem istinski uživam, jedino što je sigurno je da ostajem pri tome koliko god teško ili lako bilo. U njoj pronalazim inspiraciju i mogu se najbolje kreativno izraziti. To me ispunjava, čini sretnim, a posebno mi je drago kad moji radovi cijenjenim klijentima budu od posebne važnosti i njih same čine sretnima.

(foto: Stjepan Hranilović i Petar Sabol)