Knjiga “Međimurska priroda – iz blata i zlata”

15. rujna 2017. u Križovcu u Međimurskoj prirodi – Javnoj ustanovi za zaštitu prirode predstavljena je knjiga autora mr. sc. Siniše Goluba, dr. sc. Mihaele Mesarić i Davorina Mancea povodom 10. obljetnice rada te ustanove. Iako nije izdana u nakladi Fotokluba, smatramo ju i za nas vrlo vrijednim izdanjem jer se u njoj kao autori fotografija pojavljuju se dva naša člana – Mance i Golub.

Knjiga je to koja kroz fotografiju i stručni tekst na sažet, ali vrlo temeljit i izbalansiran način prikazuje sve one prirodne vrijednosti koje se u Međimurju službeno štite od 1963. do danas, pa i neke vrijednosti koje bi mogle biti zaštićene, ali zbog povijesnih prilika ipak nisu. U formi fotomonografije ta knjiga će zasigurno ispuniti svoje poslanje – djelovat će na svijest i savjest njezinih čitatelja. Naime, poznato je da slika na ljude može djelovati vrlo snažno, a kada govorimo o vrijednosti prirodne baštine, koji je bolji način da se probudi svijest o vrijednosti nego putem estetski oblikovane slike.

Veliku većinu od 80 reproduciranih fotografija snimio je Davorin Mance, neke su dokumentarnoga karaktera, neke su umjetničke, no sve ih povezuje vrhunska kvaliteta. Dr. sc. Mihaela Mesarić svoj je glavni doprinos dala kroz stručne tekstove koje je jezično i sadržajno prilagodila za širu publiku. Mr. sc. Siniša Golub, koji je idejni začetnik toga uspješnog projekta, uredio je izdanje sadržajno i uravnotežio omjer slike, teksta i grafike majstorstvom koje posjeduju oni rijetki koji znalački rade svoj posao i ujedno ga vole.

Na izdanju je sada, u predstojećim godinama, da pokaže svoju vrijednost i da djeluje na ljude – informira ih o vrijednoj prirodnoj baštini Međimurja i promijeni način razmišljanja u smjeru da priroda nije samo resurs iz kojeg možemo crpiti i koristiti ga, nego da je to vrijednost u čijim ljepotama možemo uživati, i da ju valja sačuvati za nove generacije. To je izdanje savršena literatura za učitelje u sklopu zavičajne nastave prirode i društva, ali i za starije osnovnoškolce koji namjeravaju istraživati zavičajnu prirodu u sklopu nastave biologije.