Marko Vrdoljak – gost Fotokluba Čakovec

Zagrebački fotograf Marko Vrdoljak u prostorijama TICM-a održat će dva besplatna i javnosti otvorena predavanja o fotografiji dana 16. veljače 2017. (četvrtak). Prvo predavanje (od 18:30 do 19:30 h) bit će o Brijunima – otočju na kojem Vrdoljak svake godine održava fotografske radionice i o kojemu je krajem 2016. izdao raskošnu fotomonografiju. Slijedi polusatna pauza. Drugo predavanje (od 20:00 do 21:00 h) bit će na temu akta u fotografiji. Uz to predavanje autor će predstaviti i svoju fotomonografiju ženskih aktova “1/250 sec., f/16, XX” koja je izašla početkom 2016. Pridružite nam se na zanimljivom druženju uz vrhunske fotografije.

MARKO VRDOLJAK – ŽIVOTOPIS

Marko Vrdoljak rođen je u Zagrebu 1973. g. Do sada je objavio deset fotomonografija: “Zagrebačka županija”, “Nacionalni park Brijuni” (2010), “Nevjerojatna Hrvatska”, “Nerezine”, “Nacionalni park Risnjak”, “Zagreb”, “Lošinj Archipelago”, “Veličina skromnoga”, fotomonografiju o ljepoti ženskog tijela “1/250 sec., f16, xx” i “Nacionalni park Brijuni” (2016).

Uz ostale nagrade i priznanja dobitnik je najprestižnije strukovne nagrade u Hrvatskoj, “Tošo Dabac” (2013), za veliki doprinos afirmaciji umjetničke fotografije i fotografske umjetnosti u Hrvatskoj.

Priznanje za svoj fotografski rad Vrdoljak je dobio potpisivanjem ugovora s Ministarstvom vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske o realizaciji tri izložbe: “Nevjerojatna Hrvatska 1”, “Nevjerojatna Hrvatska 2” i “Plavo – zelena Hrvatska” koje čine ukupno 126 fotografija svih dijelova Hrvatske, a kojom se predstavljaju ljepote Hrvatske u svijetu.

Fotografija “Ovčji raj”, snimljena u Lici, odabrana je za naslovnicu 50-og jubilarnog broja “DigitalFoto Magazina” kao prva naslovnica s djelom hrvatskog fotografa dok su njegove fotografije grčkog kipa “Apoksiomena” uvrštene u službeni katalog British Museuma, “Defining beauty: the body in ancient Greek art”.

Uz svoj fotografski rad, nagrađivan je u video stvaralaštvu unutar kojeg je snimio višestruko nagrađivane filmove “Pulse of the city – Zagreb”, “Brijuni – The Hidden Paradise” i “Color Your Christmas with Zagreb”, a autor je i službenih promotivnih filmova otoka Lošinja, Zagrebačke županije, otoka Raba, grada Opatije, Muzeja Apoksiomena i dugometražnog filma “Sedam dana stvaranja” o tajanstvenom životu u dominikanskom samostanu u Dubrovniku.

Uz kompletno snimanje fotografske, video i audio građe za Muzej na Brijunima, Vrdoljak redovito održava Fotografske radionice u Nacionalnom parku Brijuni te uz predavanja u svome Atelieru u Zagrebu, fotografskim klubovima po regiji, te povremenim izlaganjima na Prirodoslovno matematičkom fakultetu, Grafičkoj školi, Školi primijenjene umjetnosti i dizajna te predavanjima u organizaciji UNPAH-a, MINT-a i HTZ-a, kontinuirano radi na promociji fotografske umjetnosti.

Vrdoljak je autor službenih foto arhiva gradova Zagreba, Opatije, Rijeke, Lošinjskog arhipelaga, Zagrebačke županije, nacionalnih parkova Risnjak i Brijuni, Muzeja Apoksiomena, Franjevačkog samostana grada Cresa te projekata “Moj komadić zemlje”, “Zagrebački vremeplov” i “EDEN” Hrvatske turističke zajednice.

Svoje radove do sada je predstavio na stotinama izložbi u Hrvatskoj, SAD-u, Kanadi, Rusiji, Italiji, Litvi, Poljskoj, Slovačkoj, Islandu, Danskoj, Švedskoj, Finskoj, Irskoj, Ukrajini, Češkoj, Belgiji, Latviji, Bugarskoj, Crnoj Gori…