Promocija knjige „Kôd fotografske slike“

pozivnice_promocija_web

Dragi ljubitelji fotografije, uveličajte našu svečanost! Knjiga „Kôd fotografske slike“ drugi je naslov iz knjižnoga niza “Edukativna biblioteka Fotokluba Čakovec”. Više podataka o knjizi možete pronaći OVDJE.

Iz recenzija:

Ako tražite brze, kratke i paušalne odgovore (poput onih na internetu), u knjizi Davora Žerjava „Kôd fotografske slike“ nećete ih naći. Istina, uštedjet ćete puno vremena koje biste potrošili u traganju po stranoj literaturi, no ni tamo ne biste dobili sasvim jasne odgovore. Jasne ćete odgovore morati u konačnici potražiti u sebi, a ova će vam knjiga pomoći u tome. Osim pitkoga pojašnjenja složenih funkcija mozga, koje se odvijaju za vrijeme promatranja slika, knjiga sadrži i veliki broj autorovih stavova koji se u mnogo slučajeva naslanjaju na poznate i priznate teoretičare fotografije te kroz praktičnu primjenu i vlastito promišljanje (jer autor je i sâm fotograf) dobivaju ili ne dobivaju autorsku potvrdu. Zanimljivo je, a mnogima i sasvim novo, viđenje fotografske problematike, koje upućuje i potiče da se pokuša na ispravan način promatrati fotografije, jer u svijetu gdje slika silovito i snažno potiskuje pisanu riječ, vizualna je pismenost nužna za čitanje, a još više razumijevanje nekoga novog oblika komunikacije koji je već sada, zahvaljujući galopirajućoj i sve sofisticiranijoj fotografskoj tehnici, obuzeo veliki dio čovječanstva. Budućnost u kojoj nas komunikacija slikama nesumnjivo očekuje dolazi, premda bih rekao kako je već došla. Jeste li spremni za nju? Znate li čitati slike?

Max Juhasz

____________________________________________________________________________________

“Kompleksnost teme Autor je racionalno izložio u tri dijela: I. Kôd fotografske slike, II. Kognicija i emocije i III. Jezik, geometričnost i interpretiranje fotografske slike koji pomnim čitateljima pružaju širok pregled bitnih odrednica kôda fotografske slike, te otvaraju kako razložnost samom pristupu fotografskoj slici tako i fotografiji u svim njenim područjima koja ispunjavaju život.

Knjiga je namijenjena ne samo fotografima nego i svim fotografskim entuzijastima sa svih područja (likovne umjetnosti, povijesti umjetnosti, psihologije, sociologije, oftalmologije, informatike) koja obuhvaća medij fotografije, te ju (kao vremensku kapsulu) najtoplije preporučujem i strpljivo očekujem rezultate koje će polučiti.”

prof. Ivica Kiš, dipl. ing. arh.