Tom Ang: Digitalna fotografija – priručnik

Br. stranica: 408
Uvez: tvrdi, 25.5 x 18 cm
ISBN: 978-953-195-647-2
Područje: opći priručnik o fotografiji
Kazalo/Indeks: da
Cijena: 290,00 kn

Pročitajte članke o drugim naslovima u foto-lektiri.

007_resize_300

_____________________________________________

logo_foto_lektira

PišeDavor Žerjav (autor knjiga Promišljati fotografskiKôd fotografske slikeLICA i Kreativna makrofotografija)

O knjizi

Na hrvatskom tržištu nema mnogo prevedenih stranih općih priručnika o fotografiji. Od novijih je prijevoda Angova knjiga pravo malo blago za početnike u digitalnoj fotografiji. Knjiga je za naše prilike dosta luksuzno izdanje koje svojim opsegom, grafičkom opremom i sadržajem zadovoljava potrebe velike većine publike kojoj je namijenjena. Zbog tih svojih kvaliteta Angova Digitalna fotografija jedan je od najprodavanijih priručnika o fotografiji u svijetu.
Knjiga je podijeljena na šest poglavlja. U prvom poglavlju (Totalna fotografija) autor je koncentriran na tehnologiju koja je potrebna za fotografiranje objašnjavajući prvenstveno tehnologiju digitalnog doba (princip rada digitalnih fotoaparata, njihove karakteristike i vrste, objektive, fotografski pribor, rasvjetu, monitore, skenere, pisače, računala i radni postav). U drugom se poglavlju (Fotografija za digitalno doba) Ang bavi uglavnom raznim osnovnim tehnikama snimanja, temeljnom teorijom kompozicije i savjetima za početnike (rukovanje aparatom, kompozicija, žarište i dubinska oštrina, orijentacija slike, proporcije slike, zumiranje, uporaba perspektive, kompozicija boje, susjedne, pastelne i kontrastne boje, određivanje ekspozicije, bljeskalica). Ang materiji ne pristupa površno pa je priručnik moguće iščitavati više puta. Treće poglavlje (Zbirka ideja) obrađuje razne mogućnosti tj. ideje za fotografska snimanja (apstrakcije, građevine, oblaci, dokumentarna fotografija, ekoturizam, makrofotorgafija, odmor, putovanja, kod kuće, djeca krajolici, zrcala, aktovi, ljubimci, sport, svečanosti, vedute, prirodoslovlje, panorame, zoološki vrtovi). Četvrto poglavlje (Korjenite preinake) bavi se skeniranjem, tj. digitalizacijom filmova i fotografija te rukovanjem datotekama, tj. arhiviranjem. U petom poglavlju (Sve o obradi fotografije) objašnjene su osnovne tehnike digitalne obrade fotografije (obrezivanje i okretanje, prašina i šum, oštrenje, zamućivanje, izobličenje, uokvirivanje slike, konvergirajuće linije, uravnotežavanje boje, krivulje, dubina boje, boja u crno-bijelo, dvotonovi, trotonovi i četverotonovi, sepija, Sabattierov efekt, gumeni dikromati, filtri, slojevi i kanali, maske, kloniranje…). Tom je poglavlju posvećeno najviše prostora u knjizi (stotinjak stranica). Posljednje šesto poglavlje (Izlazna pustolovina) bavi se ispisom fotografija i načinima pokazivanja fotografija u javnosti (web-stranice, izložbe, albumi). U tom poglavlju su i dodaci sadržaju knjige (izrada mape, razvoj poslovanja, postavljanje izložbe, zaštita autorskih prava, kupnja opreme, osobe s poteškoćama, savjeti za preživljavanje, rječnik, www.izvori, izvori slika, proizvođači, izvori softvera i literatura).
Knjiga je grafički i dizajnerski vrlo privlačno i jasno riješena. Skice, crteži, tablice i sheme čiste su i slikovite, upotpunjuju sadržaj i olakšavaju razumijevanje građe. Tekstovi su kratki, jasni i razumljivi te redovito upotpunjeni fotografskim primjerima. Sve fotografije za knjigu snimio je Ang.

Tom Ang – životopis

Tom Ang rođen je u Singapuru, a od ranog djetinjstva živi u Londonu. Nakon traganja za vlastitim pozivom u glazbi, medicini i filozofiji, napokon se odlučuje za fotografiju. Svoj prvi fotoaparat, Leicu M3, kupuje 1970. Kreće u prve fotografske ekspedicije po svijetu, objavljuje fotografije u časopisima i živi kao slobodni fotograf. Devedesetih kreće s pisanjem knjiga o fotografiji. Prva je nastala na zahtjev izdavača koji je tražio pisanje vodiča za digitalnu fotografiju koja se na tržištu pojavila kao dosta egzotični i skupi novitet.
Napisao je brojne knjige od kojih su mnoge doživjele ponovljena izdanja: Picture Editing (1996.), The Art of Digital Photography: Step Guide to Creating and Manipulating Great Images (1999.), Silver Pixels: An Introduction to Digital Darkroom (1999.), Tao of Photography (2000.), Dictionary of Photography and Digital Imaging (2001.), Photoshop CS for Photography: The Art of Pixel Processing (2003.), Erotic Home Photography: How to Take Your Own Nude Portraits (2004.), Photography (Eyewitness Companions) (2005.), Complete digital Photography (2006.), Shoot Your Own Erotic Photographs: Create a Sensual Private Album Using Your Digital Camera (2006.), Advanced Digital Photography: Techniques & Tips for Creating Professional-Quality Images (2007.), Fundamentals of Photography: The Essential Handbook for Both Digital and Film Cameras (2008.), Fundamentals of Modern Photography (2008.), How to Photograph Absolutely Everything: Successful Pictures From Your Digital Camera (2009.),  The Complete Photographer (2010.), Digital photography step by step (2011.) te Photo Field Guide (2012.) na kojoj trenutno radi.

One comment: