Grupa autora: Digitalna fotografija i osnove obrade: Adobe Photoshop

Autor: grupa autora (Ivana Miličić, Zoran Jančić, Zoran Kerkez, Goran Matošević, Roko Raspović, Krešimir Pletikosa)
Digitalna fotografija i osnove obrade: Adobe Photoshop
Izdavač: Algebra d.o.o.
Godina izdanja: 2008.
Jezik: hrvatski
Br. stranica: 276
Uvez: meki, 22 x 19 cm
ISBN: 978-953-7390-30-3
Područje: opći priručnik o fotografiji
Kazalo/Indeks: ne
Cijena: 40 kn

Pročitajte članke o drugim naslovima u foto-lektiri.

002_resize_300

_____________________________________________

logo_foto_lektira

PišeDavor Žerjav (autor knjiga Promišljati fotografskiKôd fotografske slikeLICA i Kreativna makrofotografija)

O knjizi

Grupa autora okupljenih u Algebrinom informatičkom učilištu sastavila je knjigu priručničkog tipa za potrebe nastave u sklopu programa usavršavanja u području digitalne fotografije. Knjiga je zbog svoje dobre koncepcije postala zanimljiva široj javnosti koja je nakon Fizijevog općeg priručnika o fotografiji morala čekati gotovo pola stoljeća na domaće autore koji će fotografiji pristupiti na općenit način i sastaviti jedan opći priručnik široka zahvata.

Algebrina ekipa pristupa fotografiji iz aspekta digitalnog okružja suvremenih fotografsko-tehnoloških zbivanja. Iako je priručnik „Digitalna fotografija i osnove obrade“ prvenstveno namijenjen digitalnim fotografima, nisu zaobiđene teme koje spadaju u same temelje fotografije (kao što su: povijest fotografije, svjetlo, boja, kompozicija, tehnički pojmovi; f-broj, brzina zatvarača, ekspozicija, ISO).

Knjiga je podijeljena na sedam poglavlja: 1. Uvod i kratka povijest fotografije, 2. Osnovni tehnički pojmovi digitalne fotografije, 3. Oprema kod digitalne fotografije, 4. Tajne profesionalnih fotografa, 5. Prije ispisa, 6. Ispis i pohrana fotografija, 7. Osnove digitalne obrade fotografije.

U prvom se poglavlju (Zoran Jančić) u kratkom uvodnom tekstu odgovara na pitanje što je fotografija te se razlaže kratka povijest fotografije uglavnom u tehničkom smislu. Slijedi poglavlje o osnovnim tehničkim pojmovima digitalne fotografije te se razrađuju teme: svjetlo, boje i prostor boja, piksel, senzori, A/D pretvorba i dubina boja, tipovi datoteka i kompresija (JPEG i TIFF), RAW, metapodaci, šum, histogrami, dinamički raspon, žarišna duljina i vidni kut, f-broj, brzina zatvarača, ekspozicija i osjetljivost digitalnih fotoaparata te dubinska oštrina. Ovaj dio knjige, koji je na vrlo pristupačan i jasan način obradio Zoran Kerkez, od velike će koristi biti svima koji se uvode u osnove fotografije ili u digitalnu fotografiju. U trećem poglavlju (Ivana Miličić) govori se o opremi koja se koristi u digitalnoj fotografiji: consumer, prosumer i pro oprema, kompaktni/DSLR aparati, mogućnosti i vrste digitalnih aparata – primjeri, dodatna oprema (objektivi, bljeskalice, memorijske kartice, filtri, baterije, torbica…) te su navedene preporuke za kupnju digitalnog fotoaparata. To poglavlje bit će od koristi onima koji se po prvi puta susreću s digitalnom opremom. U četvrtom poglavlju govori se o tajnama profesionalnih fotografa koje autor poglavlja Goran Matošević dijeli s čitalačkom publikom. Ovo je poglavlje ujedno i najopširnije, a u kasnijim Algebrinim izdanjima ta će se tema još dodatno proširiti u četiri knjižice. Poglavlje sadrži teme: fotografski aspekti, kompozicija – struktura fotografije, sadržaj – tema fotografije, portret (predefinirani način, formalni i neformalni portreti, objektivi za portrete, kut snimanja, osvjetljenje, grupni portret, fotografiranje obiteljskih portreta, djeca), rođendani, vjenčanja, odmor i putovanja, sport i rekreacija, makrofotografija. Teme su prilagođene potpunim i naprednijim početnicima u fotografiji te obiluje savjetima kako snimiti dobru fotografiju i upućuje na sve zamke na koje nailazimo kod fotografiranja. U naredna dva poglavlja Ivana Miličić upućuje čitatelje u osnove ispisa fotografije; u poglavlju prije ispisa govori o rezoluciji, megapikselima i prikazu fotografije na monitoru, a u poglavlju ispis i pohrana fotografija o snimanju i arhiviranju fotografija, pokazivanju na internetu, web fotoservisima te o ispisu kod kuće, ink-jet i sublimacijskim pisačima, izradi fotografija u fotostudiju i fotografiji u tisku. Posljednje poglavlje (Roko Raspović i Krešimir Pletikosa)bavi se osnovama digitalne obrade fotografija i obrađuje teme: programi za obradu fotografija, pokretanje Adobe Photoshopa i osnovni izgled, osnovno sučelje Photoshopa, otvaranje dokumenata u Photoshopu, najčešće korištene tehnike za obradu fotografije (obrezivanje, promjena veličine, rotiranje, uklanjanje neželjenih objekata, retuširanje, mijenjanje boje očiju, crno-bijela fotografija, uklanjanje efekta crvenih očiju, izoštravanje, panorame, ispravljanje perspektive, filtri, gradijenti…) te RAW format i obrada. Uz knjigu se dobije i CD medij s probnim, ali posve funkcionalnim Adobe Photoshop CS3.

Ovo izdanje bogato je opremljeno fotografskim primjerima, shemama, skicama, crtežima i tablicama koje prate sadržaj teksta i doprinose jasnoći knjige. Iako je knjiga djelo više autora, oni ipak koriste vrlo ujednačen diskurs i stil pisanja pa ju je jednostavno čitati. Od najviše će koristi biti početnicima u fotografiji i dat će im zaista solidan temelj za daljnje učenje i napredovanje, jer su sve osnove bez kojih se ne može u svijet digitalne fotografije u ovoj knjizi detaljno obrađene.

One comment: