Čakovec u obscuri na Trgu Republike 28. travnja

Povodom Svjetskog dana camere obscure u subotu 28. travnja Fotoklub Čakovec organizira događaj “Čakovec u obscuri”.

Camera obscura preteča je svih modernih fotoaparata koji se od nje razlikuju samo u korištenju naprednih tehničkih rješenja, dok je princip samog nastanka fotografije potpuno jednak. Stoga će Fotoklub Čakovec na Trgu Republike ispred Centra za kulturu postaviti cameru obscuru dimenzija 2 x 2 x 2.5 metra u koju će posjetitelji moći ući i tako vidjeti kako nastaje fotografija u svim fotoaparatima koje poznajemo, bili oni mobiteli ili veliki profesionalni fotoaparati. Cilj je na zabavan i interesantan način educirati stanvonike grada Čakovca i naše županije o osnovama fotografije.

Događaj će započeti u 8 sati otvaranjem vrata velike camere obscure. U 10 sati na Maloj sceni Centra za kulturu Čakovec predavanje će održati prof. Ivica Kiš, autor knjige “Camera obscura – osnove fotografije”, a nakon predavanja  otvara se izložba fotografija članova Fotokluba Čakovec snimljenih camerama obscurama koje u su članovi sami izradili.

Nakon otvaranja izložbe družit ćemo se uz veliku cameru obscuru te će i posjetitelji moći sami fotografirati camerama obscurama koje ćemo mi pripremiti za tu namjenu. Fotografije na crno-bijelom foto papiru posjetitelji će moći i sami razviti u tamnoj komori uz stručno vodstvo naših članova te će ih za simboličnu cijenu od 5 kuna moći ponijeti kući.

Program ćemo završiti u ranim popodnevnim satima.