Izložba fotografija mladih umjetnika iz projekta SUKUS

Dragi prijatelji fotografije, čast nam je pozvati vas na otvorenje izložbe fotografija mladih umjetnika, srednjoškolaca, koji su kroz projekt SUKUS (Srednjoškolci u kulturnim i umjetničkim sadržajima) i uz vodstvo Davora Žerjava, Davorina Mancea i Filipa Lučina pripremili izložbu nakon jedne godine intenzivnih predavanja i fotografskih vježbi. Izložba se otvara u srijedu 20. veljače 2019. u dvorani Scheier u Čakovcu.

Predgovor izložbe pročitajte u nastavku.

Nastavi čitati “Izložba fotografija mladih umjetnika iz projekta SUKUS”

Nagovor na odvažnost u Mjesecu hrvatske knjige

Brojne hrvatske knjižnice, mahom u kontinentalnom dijelu domovine, organizirale su predstavljanje knjige “Nagovor na odvažnost” koja je u nakladi Fotokluba iz tiska izašla u travnju 2018. godine. Golub je sa svojim naslovom obišao petnaestak knjižnica i održao isto toliko predavanja vezanih uz temu knjige – američke nacionalne parkove viđene kroz oko stručnjaka u zaštiti prirode koji putuje zajedno s obitelji.

Nastavi čitati “Nagovor na odvažnost u Mjesecu hrvatske knjige”

Peta po redu “Ljetna škola fotografije za djecu” završila

Još je jedna “Ljetna škola fotografije” za djecu od 10 do 18 godina starosti iza nas. Škola se tradicionalno organizira kroz suradnju Fotokluba Čakovec, Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje i Međimurske županije. Voditelji Davorin Mance i Davor Žerjav s osamnaest polaznika prošli su gradivo osnova fotografije u tehničkom i umjetničkom aspektu. Nastava i vježbe održavale su se u prostorima TICM-a i u čakovečkom Perivoju Zrinskih tijekom pet dana (od 27. do 31. kolovoza). Polaznici su se tako upoznali s osnovama fizikalne i primijenjene optike, mjerenjem intenziteta svjetla i određivanjem ekspozicije, važnosti određivanja pravilne ravnoteže bijele boje ovisno o vrsti dostupnoga svjetla,  raznim tehnikama fotografiranja. Kroz analizu fotografija i vježbu na terenu učili su i o osnovama kompozicije kadra s posebnim naglaskom na smještaj motiva u prostoru fotografije, ravnotežu elemenata i ulogu ruba kadra. Vježbe su se sastojale od perspektivnih vježbi s motivom arhitekture, komunikacijskih vježbi u portretiranju te od vježbi građenja svjetla i preciznog ručnog izoštravanja u studijskom snimanju. Osim kroz nužan teoretski dio gradiva o svjetlu, prolaze kroz praktične vježbe s prirodnim svjetlom, kontinuiranim vrućim svjetlom i hladnim bljeskavim svjetlom.

Osim novih polaznika imamo i neke “standardne”, a neki stariji polaznici su nam već najavili da će se pridružiti Fotoklubu kao novi članovi. Interes za fotografiju stalno je prisutan među mladima i mi se trudimo da taj interes preraste s vremenom u ljubav.

Projekt već petu godinu zaredom podupire i sufinancira Međimurska županija, a prostorne i tehničke uvjete osigurava Tehnološko-inovacijski centar Međimurje.

Pogledajte galeriju fotografija na facebook stranici Fotokluba Čakovec.

Izložba Petra Sabola u Splitu i promocija knjige Sabol/Žerjav “Kreativna makrofotografija”

U Galeriji Fotokluba Split otvorena je izložba autorskih fotografija Petra Sabola pod nazivom “Kreativna makrofotografija” koja prati sadržaj istoimene knjige. Izložba se može razgledati do 1. rujna 2018. u Splitu na adresi Marmontova 5 svakim radnim danom od 10 do 12 sati i od 18:30 do 21:30 te subotom od 10 do 12 sati.

O izložbi su govorili predsjednica FK Split Maja Prgomet, autor predgovora Davor Žerjav i sam autor izložbe. Tom izložbom i sudjelovanjem u manifestaciji PHOTOTALK gdje je splitskoj publici predstavljena knjiga, nastavljena je Sabolova izložbena turneja nakon gostovanja u trajanju od godine dana u slatkovodnom akvariju Aquatika u Karlovcu.

(foto: Igor Jakšić)

Petar Sabol – prvi Međimurac dobitnik nagrade „Tošo Dabac“

U najstarijem fotoklubu u Hrvatskoj sa 126 godišnjom tradicijom, 8. svibnja 2018. dodijeljene su dvije nagrade „Tošo Dabac“. Ovogodišnji su laureati Zvonko Radičanin iz Fotokluba Zagreb i Petar Sabol iz Fotokluba Čakovec.
„Tošo Dabac“ najprestižnija je strukovna nagrada iz područja fotografije koja se može zaslužiti u Hrvatskoj. Nosi ime jedne od naših najvećih fotografskih legendi. Dodjeljuje se jednom godišnje (počevši od 1975.) i to dvama istaknutim fotografima od kojih je jedan redovito iz redova Fotokluba Zagreb, a drugi dolazi iz nekog drugog fotokluba ili djeluje kao samostalni umjetnik. Dosadašnji dobitnici te nagrade odreda su vrhunski fotografi (Mladen Grčević, Milan Pavić, Zvonimir Brkan, Ante Brkan, Zlata Laura Minzer, Ante Roca, Slavka Pavić, Ivan Posavec, Pavao Cajzek, Marija Braut, Vinko Šebrek, Snježana Požar, Šime Strikoman, Damir Hoyka, Miljenko Marotti, Stephan Lupino, Neda Rački, Boris Cvjetanović, Josip Klarica i mnogi drugi). Sabol se tako našao u panteonu najboljih hrvatskih fotografa od vremena sredine sedamdesetih naovamo. Značajno je i da je on najmlađi nositelj nagrade „Tošo Dabac“ i prvi međimurski fotograf dobitnik te nagrade. Sabol je nagradu zaslužio svojim uspjesima na svjetskim salonima fotografije gdje mu nagrade prelaze brojku 500, ali i angažmanom na nizu drugih dužnosti – primjerice kao članu mnogobrojnih žirija na međunarodnim izložbama i aktivnom fotografskom edukatoru.
U Galeriji Fotokluba Zagreb predstavio se svojom petom po redu samostalnom izložbom pod nazivom „Pejzaži“. Predgovor za izložbu napisao je Davor Žerjav, podpredsjednik Fotokluba Čakovec, koji je Sabola na dodjeli nagrade „Tošo Dabac“ i otvorenju izložbe „Pejzaži“ predstavio kao autora i kreativnog fotografskog stvaratelja. Sabol je nagradu „Tošo Dabac“ primio iz ruke predsjednika Fotokluba Zagreb, Hrvoja Mahovića.
U ime Fotokluba Čakovec, Petru upućujem najiskrenije čestitke na ovome velikome postignuću i želim mu uspješan nastavak fotografske karijere.

Nastavi čitati “Petar Sabol – prvi Međimurac dobitnik nagrade „Tošo Dabac“”