Poziv na izložbu, “Nacionalni parkovi: Najbolja američka ideja”.

IMG_3258

U današnje vrijeme na planetu ima preko stotinu tisuća zaštićenih prirodnih područja, a njihov broj stalno raste. S vremena na vrijeme, potrebno je prisjetiti se trenutka i mjesta gdje je sve započelo. Godina 2016. je u znaku 100-godišnjice postojanja američke Nacionalne parkovne agencije, najvećeg unificiranog sustava za upravljanje zaštićenim područjima na svijetu, a priču o tome u hrvatski javni i medijski prostor donosi upravo naš stručnjak i praktičar zaštite prirode mr.sc. Siniša Golub.

Centar za kulturu Čakovec je domaćin njegove samostalne izložbe fotografija koja će biti svečano otvorena u četvrtak, 08. rujna te postavljena u izložbenom prostoru do 19. rujna.

Izložba je rezultat višegodišnjeg istraživanja američkih nacionalnih parkova, strasti koja je započela 2000. godine radom u parku Denali na Aljasci te se nastavila do danas, o čemu sam Golub kaže:

Američki nacionalni parkovi su ikone i najprepoznatljiviji simboli svih područja koja štitimo diljem planeta. To su prostrana područja u čijim se granicama nalaze najvredniji američki krajobrazi, geološka i biološka raznolikost. Ujedno, to je i prostor razvoja američke demokracije, jer se uz zaštićena područja uvijek veže i javna diskusija i promišljanje prostora kao takvog. Ovom izložbom, pred domaću publiku donosim motive iz 20 od ukupno 59 američkih nacionalnih parkova, u godini u kojoj se obilježava 100-godišnjica otkako je 25. kolovoza 1916. godine utemeljena agencija National park service.

Na otvorenju izložbe će se dijeliti i limitirani broj novog izdanja časopisa “Meridijani” čiju naslovnicu krasi Golubova fotografija snimljena u Grand Canyonu u Arizoni.

Još jedna „Ljetna škola fotografije“ u TICM-u

Završila je još jedna “Ljetna škola fotografije” za djecu od 10 do 18 godina starosti  u organizaciji Fotokluba Čakovec, a u suradnji s Tehnološko-inovacijskim centrom Međimurje. Škola je održana pod vodstvom Davora Žerjava i Davorina Mancea u prostorima TICM-a uz njihovu svesrdnu tehničku podršku i to u trajanju od pet dana (od 29. kolovoza do 2. rujna). Radionice je pohađalo osamnaest polaznika koji su se u školi upoznali s temeljima fotografije u tehničkom i umjetničkom aspektu. Kroz interakciju i druženje s voditeljima i ostalim polaznicima izgrađivali su samopouzdanje te stekli osnovno iskustvo u ophođenju s ljudima kroz fotografiranje portreta i s prirodom fotografirajući pejzaže. Osim portreta i pejzaža fotografirali su se i predmeti i arhitektura. Posebna se pažnja u školi posvećuje radu sa svjetlom, tako da polaznici, osim kroz nužan teoretski dio gradiva o svjetlu, prolaze kroz praktične vježbe s prirodnim svjetlom, kontinuiranim vrućim svjetlom i hladnim bljeskavim svjetlom.

Projekt već treću godinu zaredom podupire i sufinancira Međimurska županija.

web-IMG_7952

Nastavi čitati “Još jedna „Ljetna škola fotografije“ u TICM-u”

FotoMaČak – Poziv na prijave

Logo_post-horizontal

Otvorene su prijave za 1. fotografski maraton Čakovec – FotoMaČak 2016. u organizaciji Fotokluba Čakovec i Udruge Fotomotiva.

FotoMaČak je zabavno fotografsko natjecanje otvoreno svim fotografima amaterima, entuzijastima i profesionalcima. Cilj natjecanja je ostvariti što bolji plasman fotografirajući zadane teme krećući se kroz grad Čakovec i okolicu.

Pridružite se zabavnoj fotografskoj avanturi 17.9.2016. u centru Čakovca.

Zabavite se fotografirajući, podružite se s kolegama fotografima i osvojite vrijedne nagrade.

Za prijavu i više detalja, posjetite stranicu Fotomačka!

Davorin Mance s izložbom “Drava” u knjižnici

U petak, 22. travnja u sklopu manifestacije Noć knjige u Knjižnici “Nikola Zrinski” u Čakovcu otvorena je izložba fotografskih pejzaža Davorina Mancea. O izložbi je kroz prizmu poezije i lirskoga izraza u tekstu i na fotografskoj slici govorila ravnateljica knjižnice, gđa Ljiljana Križan, sam autor izložbe i njegov “drug po oružju” Filip Lučin s posebnim osvrtom na samoću u kojoj uživaju pejzažni fotografi kada stvaraju u onim kratkim dnevnim razdobljima u kojima im najviše odgovara svjetlo. Izložba se može pogledati u narednih mjesec dana.

web (1)

Nastavi čitati “Davorin Mance s izložbom “Drava” u knjižnici”